Belgium lett Európa kábítószerközpontja, tombol a bűnözés Antwerpenben

Beszéljenek a számok.

A belga Pénzügyminisztérium Vám- és Jövedéki Főigazgatóságának vezetője nyilatkozatában felhívta a figyelmet, hogy a bűnözők milyen „kreatívak” tudnak lenni, ha a drog elrejtéséről van szó.
Veszélyes terepen forgatott Bohár Dániel, a Megafon és a Patrióta riportere, aki ezúttal Európa drogkapujába, Antwerpenbe látogatott, ahová ömlik a kokain Dél-Amerikából. A riportban továbbá azt is bemutatták, hogy milyen hatással van a társadalomra a mértéktelen kábítószer-fogyasztás, illetve, hogy milyen kapcsolat van a migráció és a drog között.
Az összeállítása legelején ismertette egy újságíró, Peter R. De Vries tragikus sorsát, akit azért gyilkoltak meg a nyílt utcán, mert oknyomozó munkája során sokat foglalkozott a holland drogmaffia „legdurvább” ügyeivel.
De ez csak egy gyilkosság volt a sok közül, ami Mocro Maffia nevű bűnbandához, és rettegett vezéréhez, Ridouan Taghi-hoz köthető
– hangsúlyozta.
Ezt is ajánljuk a témában
Beszéljenek a számok.
Bohár az antwerpeni kikötőből bejelentkezve elmondta, hogy ez a hely az európai drogpiac kapuja. A felvételen is látható konténerekben a legenyhébb becslések szerint is ezer tonna kokain érkezik a kontinensre.
A videóból az is kiderült, hogy a kokaint a dél-amerikai országokban állítják elő: Kolumbiában, Bolíviában, Peruban, Mexikóban, de Brazíliát is említhetnénk.
Az árut a legleleményesebb módokon rejtik el, hajóra rakják, majd egyszer csak megérkezik Nyugat-Európába, egészen konkrétan Antwerpenbe, innen pedig szórják szét Európa többi országába.
Közép-Európába, Magyarországra is. Ezért is fontos, hogy lássuk, mi történik a belga kikötő városba, mert az hatással van ránk is” – sorolta.
A riporter felidézte, hogy 2023-ban a belga rendőrség rekordot döntött azzal, hogy 116 tonna kábítószert foglaltak le. 2022-ben ez még 6 tonnával kevesebb volt.
Az összeállításban megszólalt Kristian Vanderwaeren, a belga Pénzügyminisztérium Vám- és Jövedéki Főigazgatóságának vezetője is, aki ismertette, hogy a drogkereskedők miként pakolják ki a kábítószert. „Bemennek a terminálra, és mivel információval rendelkeznek arról, hogy hol van a kábítószer, kinyitják a megfelelő konténert, amelyet vagy a konténer száma vagy a nyomkövető segítségével találnak meg. (...) Kiveszik a zsákot, majd eltűnnek a terminálról” – hangzott el.
Vanderwaeren azonban felhívta arra a figyelmet, hogy itt még nem ér véget a bűnözők kreativitása. Sokszor olyan nagyméretű gyümölcsökbe rejtik a kokaintömböket, mint a papaya vagy az ananász. Ezeket szabad szemmel nem is lehet kiszúrni, csak akkor ha átvilágítják a terméket.
De arra is van példa, hogy a kokaint összekeverik más áruval: ruhába, szénbe vagy fűtőanyagba is kerülhet a kábítószer Dél-Amerikában.
Az importált terméket ez esetben el kell vinni egy laboratóriumba, ahol kivonják a kokaint belőle”
– magyarázta a Pénzügyminisztérium Vám- és Jövedéki Főigazgatóságának vezetője a Patrióta stábjának.
A teljes összeállítást alább tekintheti meg:
Nyitókép: Facebook
***